Élet a
Csapatban
BTS – 2022-2023
Első csapatom a BTS – Buruczki Training System volt. 2022-ben kezdtük a közös munkát.
Buruczki Szilárd kiváló edző, hússzoros (!!!) magyar bajnok, zseniális szakember és jó barát. Ha most kezdenék, most is hozzá fordulnék. Csodálatos két szezont dolgoztunk együtt. Ő tanított meg versenyezni. A teljesítményemet ebben a valamivel több, mint másfél évben megsokszorozta. Úgy hajtott, hogy közben mindig figyelembe vette a határaimat is, de arra is megtanított, hogy hogyan kell átlépni a saját árnyékomat, és hogyan kell ma többet teljesíteni, mint tegnap. Tőle láttam azt a nagyon szerethető, jó példát, hogy az ellenfelet mindig tisztelni kell, és hogy minden bringás a barátunk, akármelyik csapatban is teker.
Soha nem felejtem el, hogy már az első találkozásunkkor, amikor még a gimnáziumi felvételim szóbeli időpontjára vártunk, megkérdezte, hogy “edzőtábor érdekel?” Mondtam, hogy persze. “Akkor jó, gyere velünk, 10 nap múlva indulunk Tenerifére 3 hétre.”
Ekkor alig egy órája ismertük még csak egymást, csak a Strava alapján tudott rólam valamit – igaz, azt már jó előre alaposan átnézte. Abban az évben persze nem tudtam menni, pont a felvételi miatt, de a következő szezon legelején már velük utaztam, és egy lórúgásnyit fejlődtem.
A BTS-ben tudtam meg, hogy a csapat az egy család. A BTS-ben akkor én voltam a legfiatalabb, és a következő legifjabb is nálam 10 évvel volt idősebb. De nem kezeltek gyerekként, nagyon is komolyan vettek, viszont annyi szeretetet kaptam, mint a családban a legkisebb testvér. Minden perc öröm volt ebben a csapatban, örökké szeretettel fogok visszagondolni rájuk. Csak hálával tartozom Szilárdnak és a csapattársaimnak is.
Hogy miért váltottam csapatot mégis?
Ahogy már mondtam, a BTS-ben a korban hozzám legközelebb álló is 10 évvel volt idősebb nálam, így a versenyeken nem volt társam, akivel össze tudtam volna dolgozni. Hiszen ők Elite kategóriában álltak rajthoz, én meg akkor még U17-ben. Ez hatalmas hátrány: a kerékpársportban szélárnyék és összedolgozás nélkül csak megrogyni lehet. Olyan, mintha állandóan szökésben mennél.
U19 első évben, ahol a versenytáv az eddigiek kétszerese, nem volt járható út, hogy csapattársak és összmunka nélkül álljak rajthoz. Megbeszéltem Szilárddal, és egy véleményen voltunk. Ahhoz, hogy U19 után legyen folytatás, már az első évben el kell kezdeni a komoly csapatmunkát, és másodévben eredményeket kell hozni, különben bedeszkázzák az eget. Aki U19 végére nem jut komoly szerződéshez (jellemzően egy külföldi csapatnál), az ottragad az amatőr mezőnyben, bármilyen jól is megy.
Szilárd azt mondta, hogy egy valamirevaló edző ilyenkor nem tehet mást, mint megsimogatja a versenyzője fejét, minden jót kíván neki, és elengedi. Hiszen pont azért dolgozott velem idáig, hogy egyszer tovább tudjak lépni.
Mindkettőnknek fájt a szíve, de azt is tudtuk, hogy ami most következik, az annak a munkának az eredménye, annak a beteljesedése, amit együtt végeztünk. Nagy szeretettel gondolok vissza az együtt töltött időre.
Sok barátom volt már a mezőnyből, és volt néhány ötletem, hogy hol érezném jól magam, hol van meg az a szakmai háttér és hol van annyi jó csapattárs, akikkel együtt lehetne működni. A lista legtetején az MBH Bank Cycling Team volt. Mint később megtudtam, már ők is figyeltek.
MBH Bank Cycling Team – 2024
2023. november 10-én írtam alá az MBH Bank Cycling Teamhez, és a 2024. szezon első napjától ide szól a licencem.
Miért jöttem át a BTS-ből, ahol annyira jól éreztem magam?
2023 végére biztossá vált, hogy olyan alakulatnál kell folytatnom, ahol legalább 3-4 velem egy korosztálybeli csapattárssal tudok együtt menni a mezőnyben. Egy szóló kerékpároshoz képest egy 6 főből álló, jól helyezkedő sorban 40%-kal gazdaságosabban lehet haladni, míg ha egy ilyen csoport jól helyezkedik egy bolyban, vagyis minden irányból körülveszi őket 5-5 kerékpáros, akkor 80% fölötti energiamegtakarítással is tudnak tekerni egy szökevényhez képest.
Ha megfordítom: ennyivel kell erősebbnek lenni, ha nincs csapattársad. Egy futamgyőzelemhez pedig felvezetés kell: egy komplett sor következetesen végigvitt stratégiája a vereny alatt, leginkább a végjátéknál. U19-ben már minden lépésnek nagy jelentősége van, így keresnem kellett egy olyan csapatot, ahol van kivel összedolgozni.
Sokakkal már a korábbi évek versenyeiről ismertük egymást, és jóban voltunk. Az MBH olyan, mint a Forma-1-ben a Ferrari: mindenki itt szeretne egyszer versenyezni, mert itt tényleg csapatmunka van, és minden úgy működik, ahogyan működnie kell.
Az egyesület eredetileg Kecskeméti Első Sor Kerékpáros, Futó és Triatlon SE néven vált ismertté. Később az MKB Bank szponzori hátterével erősödött, majd 2023-ban, a bankok fúziója után a csapat is nevet váltott, így lett az új név MBH Bank Cycling Team. Az MKB-sok (később már MBH-sok) mindig is a legjobbak között mentek. Ahogy a Ferrarinál is, itt is egy magas léc fölött kell átugrani, ha itt akarsz versenyezni. Hálás vagyok, hogy bizalmat kaptam, és büszkén képviseltem a csapatot.
Amikor tárgyalni kezdtünk, még nem tudtam, hogy az MBH Bank névadó szponzora lesz (azóta lett) az olasz Team Colpack Ballan prokontinentális csapatnak, és így a két alakulat közös alapokon fog működni, és az volt az ígéret, hogy a magyar U19-es csapattagok számára a prokonti, sőt, hamarosan a ProTour kategóriában továbblépési lehetőséget is biztosít.
A csapat vezetője Sáfár Tamás, a szakmai igazgató Bebtó Zoltán.
2025 – Vissza a jövőbe – APPSolute Sport BTS SE
A magyar MBH Bank Cycling Team korábban is híresen jól szervezett csapat volt. Ez 2024-re komoly infrastruktúrával egészült ki, amitől már közel olyan volt ebben a csapatban versenyezni, mint a profi ligában.
Azon felül, hogy nagyon jók voltak a csapattagok, mindig volt csapatstratégia, mindig (majdnem mindig) volt velünk szerelő (pótalkatrész sajnos nem mindig), viszont mindig volt tartalék kerékszett és tartalék bicikli, a csapatbuszban szerszámok és kaja. Gyakran mentünk edzőtáborba, és mind ott, mind a többnapos versenyeken is nagyon odafigyelt a csapat a regenerációnkra.
Rengeteg külföldi versenyre jutottunk el, olyan erős mezőnyben mérettethettük meg magunkat, amilyenről itthon álmodni se mertünk. Nem mintha Magyarországon nem lennének erős és tehetséges ellenfelek, mert szerencsére vannak, de míg itthon egy versenyen a mi kategóriánkban rajthoz áll 20-30 versenyző, addig egy szlovák versenyen kétszer ennyi, egy osztrák futamon 120, Olaszországban meg meg se tudjuk számolni, mennyi. Az ilyen versenyekre meghívó kell, nem lehet csak úgy nevezni. Az MBH ki tudta építeni az ehhez szükséges hátteret.
Ennyi verseny persze fárasztó, és nagyon tele van a versenynaptár, de pont azért szerződtünk ide és nem máshova, mert mi ezt választottuk.
A csapat mindenkinek névre szóló Cinelli Pressure Ultegra DI2 kerékpárt biztosított, és nagyon komoly szerviz- és alkatrész hátteret ígért, sok tartalék kerékkel. Így aztán mertünk merészen menni.
A kerékpársport egyszerre gladiátorharc és sakkjátszma is. Mindig szükség van az összes erőre és az összes ravaszságra, de mindez együtt mit sem ér, ha nincs körülötted egy csapat. Ebben a sportban hamar meg lehet ismerni a fizika törvényeit: a legtöbbször a gravitációval és a légellenállással találkozunk. Az utóbbi ellen van a csapat.
Hogy hogyan alakult az év, arról a versenyekről szóló részben lehet részletesen olvasni. Elsőévesként – ez volt a megállapodás – segítő szerepet kellett vinnünk a csapatban. Ez természetes, hiszen a másodéveseknek az életük múlik azon, hogy hogyan sikerül az év, és egyébként is: U19-ben mind az edzések, mind a versenytáv kétszerese az U17-ben megszokottnak. Kell egy év, hogy felnőjünk ehhez a feladathoz. Egy olasz mezőnyben U19 elsőévesként értelmetlen nyerési esélyekről beszélni. Tehát az teljesen rendben volt, hogy elsőévesként segítő szerepet kellett vállalni.
Miért döntöttem mégis úgy, hogy elszerződök egy ilyen jó háttérrel rendelkező csapattól?
Panasz helyett a száraz tények, és nyilván nem sorolok fel mindent, a legfontosabbakat sem, csak a legpublikusabbakat. Tudni kell, hogy a nemzetközi versenyek szinte kivétel nélkül létszámlimitesek. Ez azt jelenti, hogy általában 5, maximum 6 fő állhat rajthoz egy csapatból. 2024-ben az volt az alapkoncepció – egyébként ez elviekben teljesen rendben van – hogy a létszámlimites versenyeken a másodévesek, ha szabadok, eleve rajthoz állnak, és a maradék helyeket töltik fel elsőévesekből, rotálva. A hangsúly a rotáción van.
Tudom, milyen edzésmunkát végeztem, tudom, milyen elkötelezettséggel és milyen eredménnyel vettem részt a csapat munkájában.
Ehhez képest kétszer is egy teljes hónapon át ültem a kispadon, konkrétan egész májusban és egész augusztusban. És nem, nem a rotáció adta ki így. Közben minden hétvégén, amikor végül nem engem vitt a csapat, azt az üzenetet kaptam, hogy készüljek a következő versenyre. Amikor aztán, menetrend szerint az indulás előtti napon jött az üzenet, hogy majd legközelebb. De folytassam az edzést, mert jön a következő. És persze akkor is az utolsó pillanatban jött a szokásos üzenet.
Mindarról, ami ezen túl volt, egyáltalán nem érdemes beszélni. A lényeg, hogy ha versenyzel valahol, egy idő után elég jól látni kezded az erővonalakat, és azt is, hogy ki az, aki valójában a versenyzői keretről dönt, és mennyire számol veled. És hogy mindegy, mit lapátolsz össze a Straván (mert még Strava accountja sincsen), és az is mindegy, hogy hány győzelemért vagy dobogóért haltál hősi halált.
Őszre elég világosan látszott, hogy nem érdemes arra várni, hogy a dolgok jobbra forduljanak. 2024-ben heten voltunk U19-esek, ebből 4 másodéves. 2025-re az U17-ből feljövő két új elsőévesünk mellé még három versenyzőt igazolt a csapat, így csak másodévesből lett a csapatban 6. A nemzetközi versenyek létszám limitjeit az előbb írtam le. Az U19 másodév az az év, amikor nagyjából minden eldől. Vagyis aki az év végéig fel tud mutatni valami szemmel jól látható eredményt valami éretelmes versenyen, annak van esélye felsőbb kategóriába jutni – főleg külföldön, de most már egy kicsit itthon is. Akinek ez nem jön össze, az – hát annak nem lesz könnyű dolga.
Mindezeket figyelembe véve elég jól látszott, hogy stratégiailag a legrosszabb döntés, ha maradok. November végén, a csapat évértékelő találkozóján történt megbeszélés után hoztam meg a végleges döntést, amit egyből be is jelentettem. Erről részletesen itt írtam.
Mielőtt tárgyalni mentem, és mielőtt a döntést meghoztam, több sporttársam és több sportvezető véleményét kikértem. Elég egységes volt az álláspontjuk: ebben a csapatban van a legtöbb lehetőség, és még a kispadon is szépen csurran-cseppen, de ha meg tudok lenni a légkondicionált csapatbusz, a 4 csillagos szálloda, a csapat által biztosított bicikli, ruházat, ingyenes edzőtábor és ingyenes utazás nélkül is (itt nagyon súlyos pénzekről beszélünk), és ha valahogy össze tudok rakni egy versenynaptárat, akkor itt egy jó döntés van: váltani kell.
És bárhová is igazolok, az egy erős visszalépés lesz ezekhez a lehetőségekhez képest, de van olyan, és az idén is több versenyző példája mutatja, hogy van, amikor egyet vissza kell lépni. Aztán neki kell futni, és jöhet a következő ugrás.
Így tehát 2025-re visszaigazoltam nevelő csapatomhoz, amely 2025-től új néven, APPSolute Sport BTS SE néven áll rajthoz. Itt már vártak a régi barátok. Ebben az évben az a feladat, hogy összeállítsunk egy komoly versenyekből álló versenynaptárat, és úgy kell taposnom a pedált, hogy sok jó eredményem legyen. Nincs körülöttem U19-esekből álló 4-5 csapattárs, akikkel össze lehetne dolgozni, így a feladat összetettebb, mint egy olyan alakulatnál, ahol van kivel együttműködni, de erre is van megoldás. Persze jóval több munka, de ettől soha nem ijedtem meg.
Élet egy kerékpárcsapatban
Mi az, hogy csapat?
Írtam már: a kerékpározás egyszerre gladiátorharc, sakkjátszma és szerencsejáték. Akkor jó, ha az utóbbinak minél kisebb a szerepe. De a szerencse mindig egy fontos kellék.
A csapat arra való, hogy segítsük egymást a gladiátorharcban, együtt oldjuk meg a stratégiát, ami a sakkjátszma része, és minimálisra csökkentsük a vakszerencse szerepét.
Együtt utazunk, együtt lakunk a szállodában, együtt kajálunk, a nagyon kevés szabadidőnk jelentős részét is együtt töltjük. Egy ideális csapatban mindenki jó erős, és jó, ha mindenki jól kijön a másikkal, mert össze kell dolgozni. Mindig van egy terv, amit meg kell oldani a verseny alatt.
Sokan azt hiszik, hogy az a sok biciklista mind egymás ellen teker. De ez nem ennyire egyszerű. Itt vagy eleve van egy egészen konkrét terv, amit kottából le kell játszani, vagy az a terv, hogy a rajt után kialakult helyzetet figyelembe véve segítjük azt, akinek akkor a legjobban megy.
Mindenki másban erős, és a szerepek változhatnak a pillanatnyi erőnlét és még sok más szempont szerint is. Egy biztos: ez nem az egók harca, itt nem véletlen vagyunk ugyanolyan mezben. Olyan ez, mint egy jazz zenekar: mindenki szólózik, de az egésznek össze kell állni egy nagyon is konkrét produkcióvá.
Barátok
Egy csapat akkor jó, ha mindenki tiszteli a másikat, és kiállunk egymásért, mint a testvérek. Alacsonyabb szinten ez úgy működik, hogy ugyanazokat utáljuk. De ez elég kezdetleges, ennél lényegesen több kell. Közös célok, közös örömök, összetartás, közös marháskodások.
A csapatszellemet a BTS-ben éltem át először. Ott én voltam, úgymond, a legkisebb testvér, a többiek mind minimum 10 évvel voltak idősebbek, vagy még többel. De mindig is felnőttként kezeltek. Sok elit (felnőtt) mellett voltam a csapatban. Nagyon jó mintákat láttam: egymást támogató embereket, akik szívesen voltak egy társaságban, és bár néha ment az oda-vissza heccelődés is, mindig mindenki érezte és betartotta a jóízlés határait. Odafigyeltünk a másikra, segítettük egymást és őszinték voltunk.
Azt is megtanultam tőlük, hogy “szeresd az ellenfeled, mert ő inspirál nagyobb teljesítményre, és tiszteld, mert lehet, hogy holnap egy csapatban versenyeztek”. Ahogy a csapattársaim, úgy én is kezdettől fogva mindenkivel jóban voltam a mezőnyben. A saját korosztályomban nem is volt csapattársam, viszont sokakkal barátkoztam össze az ellenfeleim közül. És közülük most többen valóban a csapattársaim. Persze az ellenfelekkel a pályán mindent megteszünk, hogy legyőzzük egymást, de verseny előtt és után jókat beszélgetünk, őszinte érdeklődéssel kérdezzük meg, hogy hogy ment. Elismerjük egymás teljesítményét. Mi tudjuk a legjobban, mennyi munka van mögötte.
Időhiány
Ha élsportra adod a fejed, meg kell barátkoznod azzal, hogy nagyon kevés időd lesz, és sokmindenből kimaradsz. Sokszor kell emlékeztetned magad arra, hogy ez most egy befektetés.
Amíg nem voltam egy csapat tagja, úgy bringáztam, ahogy jónak láttam – persze Lalibával egyeztetve. Amikor bekerültem a BTS-be, Szilárddal kiválogattuk a leginkább nekem való versenyeket.
Amióta az MBH-ban versenyzek, nincs gondom a versenynaptár összeállítására: a csapat megírta már januárban, és a szezon végéig tudom, hogy hol állok rajthoz. Ez amennyire behatárol, annyira jó is. Behatárol, mert gyakorlatilag semmi szabadidőm nincsen. Ugyanakkor szinte minden hétvégén versenyzek – van, hogy egy péntektől vasárnapig tartó időszakban 2-3 alkalommal is -, és rengeteget fejlődök.
Az edzések hossza és intenzitása is nagyon gyors ütemben változott az elmúlt évek során. Kezdetben heti 2-3 alkalom volt. Szilárddal már U17 első évben hamar ráálltunk a heti 6 edzésre, egy pihenőnappal. U17 másodévben 23 versenynapom volt, letekertem 12 ezer kilométert. U19 első évre az edzéseim időtartama hirtelen megint sokat nőtt. Pihenőnap alig néhányszor van – nincs minden héten. Április közepére már 5500 kilométer volt a lábamban, túl voltam 4 edzőtáboron, és eddigre még épp csak elértünk a szezonkezdethez. Az előre tervezett versenynapjaim száma a kétszeresére nőtt, és időnklént bekerül a naptárba egy-egy újabb dátum.
Ennyi elfoglaltság mellett a tanulás nem könnyű feladat. De nagyon erős lélek kell ahhoz is, hogy amíg a velem egyidősek moziba meg házibuliba járnak, ilyen dolgokra én csak nagyon ritkán vagy szinte soha nem jutok el. A családi ünnepeink is a versenyekhez, csapatedzésekhez igazítva férnek csak bele. És igen: karácsonykor is van edzés.
A kudarc kezelése
Minél magasabb kategóriában versenyzel, annál inkább olyanok lesznek körülötted, akik idáig csak nyertek. Amikor megérkezel közéjük, még magabiztos vagy, hiszen tudod, hogy tengernyi győzelemmel a hátad mögött jöttél. Igen, de ők is. Ők is mind jobbak, mint azok, akiket eddig le tudtál győzni.
Amíg kezdő vagy, gyorsan fejlődsz. Eleinte perceket javulnak az időid ugyanazon a távon. Aztán másodperceket, végül a tizedekért is egyre többet kell küzdeni. Mindeközben egyre keményebb versenyeket futsz egyre jobb ellenfelek ellen, egyre nagyobb távokon. Ahhoz, hogy itt győzni tudj, exponenciálisan nagyobb teljesítményre van szükséged, és a kockázatok is egyre nagyobbak. Erre fel kell készülni.
Nekem az U15 másodév után az U17 elsőév a pofonok éve volt. Épp csak egyetlen csonka szezonnyi múlt után itt egy kategóriában indultam a nálam egy évvel idősebbek ellen, akik közül sokan már jó néhány éve versenyeztek. Sokkoló volt az erőbeli fölényük.
Láttam, hogy nincsenek győzelmi esélyeim, de azt is láttam, hogy az elsőévesek között jó helyen vagyok. Arra kezdtem koncentrálni, hogy felvegyem az erősebb másodévesek tempóját, de nem nyomasztottam magam azzal, hogy győznöm kell. Az év végére elkezdtek jönni a dobogók, és U17 másodévre már sok magabiztos győzelmet és dobogós helyezést gyűjtöttem.
Az U19 elsőév ugyanaz, mint az U17 elsőév volt, csak kétszeres a táv, kétszeres az edzés mennyisége, kétszer annyi versenynapom van, és már megint azok az ellenfeleim, akik U17 elsőéves koromban másodévesek voltak – csak közülük már csak a legjobbak maradtak itt.
Ilyenkor választhatsz: megrogysz a feladat alatt, vagy megtervezed az utat, és felépíted magad. Elesel, felállsz, elesel, felállsz. Ez a jó döntés.
Küzdelem a kiégés ellen
Már beszéltem róla, hogy mennyi lemondással jár az élsport. És beszéltem a kudarcról is. A kiégés e kettőből és abból lesz, ha azt érzed, hogy hiába fektetted be azt a veszettül sok energiát. Ha a tetejébe még pont rosszkor kapsz egy jogos vagy épp méltatlan kritikát is, amikor amúgy is eleged van abból, hogy nem ment valami, pedig odatetted magad, akkor azt fogod érezni, hogy mégis mi a fenéért küzdesz. Amikor másoknak ott a mozi, a házibuli, a nyári nyaralás nyáron, tengerpartokon vagy szép városokban, de legalább a Balatonon, és feltétlen gondtalanul, kötelességek nélkül, nem kell odafigyelniük, mit esznek, nem kell minden napjukba beilleszteni egy több órás edzést, a családi ünnepeket nem több hetes késéssel tudják megtartani – szóval van rendes életük, te meg itt küzdesz, és valami nem jön össze, és nem elég, hogy szarul érzed magad, még a kritikát is meg kell hallgatnod. Ami vagy jogos, vagy nem, vagy becsomagolják, vagy nem.
Na, ez senkinek se könnyű. És főleg, ha közben éjjel-nappal csak edzel, ami fejben is lefoglal, na akkor ez egyenes út a kiégéshez. Ami azzal kezdődik, hogy már nem vagy eléggé motivált, és azzal végződhet, hogy kicsekkolsz az egész élsport-buliból.
Ha úgy érzed, hogy egy ilyen folyamat elejéhez érkeztél, beszélj először magaddal, aztán a családoddal, az edződdel. És ha teheted, egy sportpszichológussal.
Soha életemben nem gondoltam, hogy valaha az életben pszichológushoz mennék, főleg nem önszántamból. De amikor megérkeztem az igazi élsport világába, néhány hét után világossá vált, hogy meg kell tanulnom rutinosan mozogni ebben a térben, és ehhez nagyon jól fog jönni egy szakember tapasztalata és segítsége. Megbeszéltem a szüleimmel, és egy kerékpáros ismerőstől kapott ajánlás alapján megkerestünk egy sportpszichológust, aki nagyon sokat segített és segít a mai napig is.
És persze az edződön és a csapatvezetődön is sokban múlik, hogy kiégsz vagy fennmarad a motivációd.
Sérülések
A kerékpársport veszélyes. Minden hősködés nélkül állítom, hogy itt mindennap vásárra visszük a bőrünket. Már azzal is, hogy közúton edzünk. Ha már mentél biciklivel autók között, akkor érted, miről beszélek. Mi évi tizenezer kilométert edzünk közúton. Sok-sok történetünk van, és sajnos sokszor hallunk olyat, hogy egy társunkat baleset éri.
A versenyeken a mezőnyben egymás kerekén, egymástól fél könyök oldaltávolságra megyünk 40 körüli átlagsebességgel, spritben 60-70 között, lejtőkön időnként 100-as tempó közelében. Itt a legkisebb hiba is végzetes lehet. Ezért vigyázunk egymásra.
De hibák így is történnek, ahogy műszaki problémák is adódhatnak. Egy defekt, egy úthiba, bármi.
Ezért is hordunk mindig sisakot. Észrevetted, hogy minél komolyabb kerékpáros valaki, annál biztosabb, hogy még bevásárláshoz is sisakot vesz fel? Hordd te is, mert ha mi, akik, hidd el, elég magabiztosan kezeljük a kerékpárt, szintén hordjuk, akkor lehet abban valami, hogy ez hasznos dolog.
A sérülés nem a barátunk, de mindig van nálunk kötszer és fertőtlenítő, hogy ha történne valami, minél gyorsabban minél jobb cuccokkal le tudjuk kezelni. Ezen az oldalon részletesebben is írok arról, hogy nekem mik váltak be.
Teljesítménykényszer
Amikor megérkeztünk az olasz versenyekre, leesett az állunk attól, amit láttunk. Ezek a srácok a rajtvonalnál megrúgják a pedált, és nyélen tolják a célvonalig. A söprűs kocsi pedig kegyetlen, de tényleg nagyon kegyetlen. Megvan, mennyi a time limit, és ha a futam bármelyik pillanatában kívülre kerülsz, akár egy defekt, egy műszaki hiba, vagy bármi miatt, máris kivesznek a versenyből. Egyáltalán nem ritka, hogy 200 induló közül 40 vagy 50 ér csak be a célba.
Jó néha hazai versenyen rajthoz állni, mert itt se a mezőny nem ilyen ádáz, sem a söprűs kocsi nem ilyen gyilkos. Ahhoz, hogy itthon kivegyenek, gyakorlatilag ki kell szállni a versenyből. Olaszországban elég, ha nem vagy 110 százalékos formában, már repülsz is.
Ezen néha röhögsz, néha káromkodsz, néha megzuhansz. Az egyik versenyen bőven a söprűs kocsi előtt értem be, egy bolyt vezettem fel, már régóta a kerekemen jöttek, senki nem forgott be. Sprinttel mentünk át a célvonalon, boldog voltam, hogy sikerült megmenteni az egyébként felejthető versenyt. Aztán egy 30 perccel később megjelent a nevem mellett, hogy OTL – Over Time Limit. Utólag újraszámolták, és kivettek. Meg a mögöttem beérő 10-15 embert is. 49 rohadt másodpercen múlt. 37 fokban, 1 feladott kulacs vízzel menve, 98 kilométeren. Előtte a Touron a nagy meleg miatt módosították a time limitet – nálunk nem. Az élet néha tud fájni.
Kaja
Minden reggel a mérleggel kezdődik. Mindenki tudja, hány kiló, mennyinek kellene lennie, és mennyi a testzsír százaléka. Ha felugrik pár kiló, az olyan, mintha egy sokkal rosszabb biciklin kellene versenyezned: a plusz súlyt cipelned kell. De ha a csapat vacsoránál meglátják, hogy valami süti féle kerül a tányérodra, máris hallgathatod, hogy azt nem kéne enned, mert dagadt leszel.
Nekem Gönczy Gergő dietetikus írja az étrendemet évek óta. Azért érdemes szakemberrel konzultálni az étrended ügyében, mert azért nem baj, ha olyat eszel. amivel jól is lakhatsz, mégsem hízol. Ráadásul vannak adott tápanyagok, ásványok, enzimek, mittudomén, amelyeknek mindenképpen be kell jutniuk a szervezetedbe. Ezt a szakember szépen összeírja neked, aztán csak meg kell főzni, meg kell enni. (Azért ez nem ennyire egyszerű, egy csomó alapanyagot eleinte nehéz beszerezni, de megéri az utánajárást.)
Persze időnként van kajabűnözés. Meg van kóla, chips, süti, fagyi – ha nem is egyszerre mind, és mindig valami ésszerű időpontban. Pl. kóla egy kemény edzés vagy egy verseny befutója után, amikor egyébként is kell a foszfor, és nem ijedünk meg egy kis szénhidráttól sem. De alapvetően egy elég fegyelmezett rend szerint kell kajálni, és erre jó, ha rászoksz.
CSAPAT