Szakértők,

Partnerek

Bikefit

Simon Balázs

Az, hogy van egy jó kerékpárod, amit szaküzletben vásároltál, olyan kereskedőtől, aki figyelembe vette a testmagasságodat, a belső lábhosszodat és még néhány anatómiai adottságodat, csak a kiindulóhelyzet. Ahhoz, hogy komfortosan érezd magad rajta, és az összes wattot le tudd adni, de közben ne sérülj meg, és még 40 évesen is ép legyen minden izmod és ízületed, fontos, hogy az egyébként is méretben megfelelő kerékpárt pontosan rád állítsák be.

A bikefit erről szól: úgy állítják be hozzád a biciklit, ahogyan az úri szabó rád igazítja az öltönyt.

Balázst a Bringalandban ajánlották, amikor első full karbon bringámat, a Bianchit vásároltuk náluk. Megérte kivárni azt a kb. 2 hetet, amennyi idő múlva fogadni tudott. Te is számolj nagyjából ennyi várakozási idővel, mert a bikefit egy jó 3 órás együttműködés, nem csak annyi, hogy odaállsz a bicikli mellé, és szemre belövik a nyerget valahová. Így ezt nem is lehet futószalagon intézni, és – főleg szezonban – sokan kérnek beállítást Balázstól.

Más szakemberek is foglalkoznak ilyen precíz beállítással, de sokkal többen hirdetnek ilyen szolgáltatást, mint akik tényleg jók benne. Balázs nem csak a kerékpárokhoz ért, hanem az anatómiához is, edző is, és a kerékpárversenyeken is letette a névjegyét. Így biztos lehetsz benne, hogy érteni fogja, mit érzel a nyeregben, és mit kell ahhoz állítani, hogy minden paraméter optimális legyen. Nála nem konzerv megoldásokat kapsz, hanem igazi megoldást.

Bárkihez is mész bikefitre, ha rögtön másnapra van szabad időpont, akkor vagy nagyon nagy szerencséd van, vagy valamiért nem az adott helyet választják a legtöbben. Ez csak egy baráti jótanács. Inkább várj 2 hetet, és válaszd az igazi expertet.

Én eddig két szakembernél jártam bikefiten, Balázs volt az egyik, Bacsek Zoli a másik. Mindketten ugyanazt a szakmai és emberi maximumot nyújtották. Zolihoz azért mentem, mert az akkori edzőm kíváncsi volt az ő véleményére is, és – láss csodát – ugyanaz jött ki neki is, mint Balázsnak.

És hogy miért maradtam Balázsnál, amikor mindkét szakember kiválóan teljesített? Azért, mert hűséges típus vagyok, és Balázzsal kezdtem előbb a közös munkát.

Hogy miért kell időnként újra és újra meglátogatnom? Nos, amióta elkezdtem a sportot, a jelenlegi a negyedik kerékpárom, cipőt is elnyűttem párat, és nőttem is néhány centit. Bármelyik is történik ezek közül, érdemes újra finomhangolni a dolgokat.

Dietetikus

Gönczy Gergő

Egyébként sem mindegy, mit eszel, de ha sportolsz, nagyon jól meg kell tervezni az étrendedet. Versenyezni nem lehet kolbásszal, Nutellával meg banánnal. Persze nem kell örökre koplalnod és rossz kajákat enned – pont azért van a dietetikus, hogy olyan étrendet állítson össze neked, amiből jóllakásig ehetsz, mégsem fogsz zsírpárnákat építeni, viszont erős leszel. És ami minennél fontosabb: benne lesz minden tápanyag, amire szükséged van, és semmi olyan nem lesz benne, ami károdra válna.

Gergő egy alapos vérkép és egy hosszú kérdőív kitöltése után egy minden apró részletre kiterjedő konzultáció keretein belül fogja megtudni, hogy mire van szükséged, és nem utolsósorban milyen ételeket szeretsz, illetve mi az, amit ki nem állhatsz. A jó hír tehát az, hogy nem kell moszatfőzeléken meg szárított petrezselyemlevélen élned. Oké, a Meki és a hideg disznópacal finoman szólva sem lesz a mindennapok része, de meg fogsz lepődni, milyen jó kajákat tud írni.

Gergő megmutatta, hogy az egészséges étel finom is lehet. Azért néha kell az önfegyelem, meg vannak azért napok, amelyek kajabűnözéssel telnek, de ezekkel együtt is messze sokkal egészségesebben kajálok, mint az emberek 90%-a (sőt).

Amit külön nagyon szeretek, az a versenyek előtti kaja tervezés. Gergő a rajttól a célig lekottázza nekem, mit egyek és igyak – és mikor. A család is nagyon hálás neki, ugyanis Anyukám nem tud és nem is akar többfelé főzni, így nálunk mindenki Gönczy-kaján él. A szüleim is hálásak Gergőnek a leadott kilókért.

És nem, tényleg nem kell éhezni. Meg fogsz lepődni, hogy a megfelelő kajákból milyen bőségesen lehet enni.

Amit még nem mondtam, pedig ezzel kellett volna kezdenem: Gergő szintén kerékpárversenyző, méghozzá az Epronexben. Szóval hitelesebb dietetikust nem is találhattam volna!

Teljesítménydiagnosztika

Fülöp Tibor

Fülöp Tibor sporttudományi tanácsadó

Ha van sportdiagnosztikai szakértő, akit mindenki ismer, akkor az Fülöp Tibi. Alig találkoztam olyan sportolóval, aki ne tudná a nevét. Ráadásul van egy olyan szuperképessége, hogy valahogy mindenhol ott van. Ma itt szerepel egy konferencián, holnap ott ad elő, és közben összefutsz vele a sportlaborban is. Nekem még személyesen ő maga is szurkálta a fülemet teljesítménydiagnosztika közben.

Tibor az, akihez minden évben kétszer el szoktam menni: egyszer a tavaszi edzőtábor után, egyszer az év végén. Itt derül ki a Nagy Igazság arról, hogy mennyit sikerült fejlődni az év során.

És hogy milyen egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálat? Készülj arra, hogy órákig tart, és úgy fognak hazahúzni róla, mint a szánkót.

A vizsgálat elején még nem tudod, hogy egy kínzókamrába érkeztél. Először megmérik a testadataidat – magasság, testtömeg, testzsír százalék -, mérik és kiszámolják az izomtömegedet, ellazult állapotban megmérik a nyugalmi pulzusodat, a vérnyomásodat. A további rész sportáganként eltérő – én a kerékpárról tudok mesélni.

A saját bringádat viszed. Előre szólj, ha átütőtengelyes, mert akkor annak megfelelően készülnek. Ez korábban lehetett fontosabb kérdés, mára már szinte mindegyik komoly bicikli ilyen, valószínűleg ez az információ már elvesztette a jelentőségét. Szóval felülsz a bringádra, amit úgy kapsz meg, hogy kónuszon van, egy görgőn. Elkezdesz tekerni 80 watton. A pedálfordulat soha nem eshet 90/perc alá – amint megtörténik, vége a tesztnek. A terhelést 3 percenként 20 wattal növelik. Jó sokáig fogsz tekerni. Minden harmadik percben a teljesítménynöveléssel egyszerre vért vesznek a füledből (te közben tekersz tovább rendületlenül). Ez ahhoz kell, hogy a laktátküszöbödet és a laktátgörbédet meg tudják határozni.

És hogy meddig tekersz? Megrogyásig. Addig, amíg le nem esel a bicikliről, de legalább is addig, amíg a fordulatszám nem esik 90/perc alá. Utána pihensz egy kicsit, megmérik, mennyire tud helyreállni a pulzusod, majd 10 perc után levezethetsz. Ez a rész már tét nélküli.

Aztán lefürdesz, átöltözöl, és visszajössz a laborba. Itt megtudod, milyen a teljesítményed, hol a laktátküszöböd, milyen a laktátgörbéd, elmondják, milyen irányba érdemes fordulnod a táplálkozásoddal, valamint azt, hogy milyen típusú edzésekkel tudsz fejlődni. Az egész diagnosztikai jegyzőkönyvet megkapod online. Ez egy kisregény, és jól teszed, ha eljutatod az edződnek, és – ha van –  a dietetikusodnak.

Remélem, Tibor sokáig marad a pályán, mert nagy bajban lesz a magyar sportvilág, ha egyszer visszavonul horgászni. Komolyan.

Sebészet

Kötszerek, fertőtlenítőszerek

Ha bringázol, kezdj el barátkozni a sebészekkel – úgyis meg fogsz ismerkedni néhányukkal. De hogy ne kelljen mindennel őket felkeresned, főleg, hogy ne kelljen kivárnod, míg egy kisebb, otthon is ellátható sérüléssel sorra kerülsz, miután súlyossági sorrendben ellátták azokat, akiknek nem nyílt ki az ejtőernyőjük vagy rájuk dőlt egy laza farakás, érdemes betáraznod jobbfajta és egyszerűen alkalmazható kötszerekből és sebfertőtlenítőkből.

Megmutatom, nekem mik vannak. Teszteltem, jók.

Fertőtlenítésre az OcteniSeptet használom. Gyakorlatilag nincs olyan bringás sérülés (vagy alig van), amiből, ha élve kijössz, ne lehetne ráfújni. Mehet közvetlenül a sebre, még azt sem mondom, hogy nagyon cípne. De nagyon fontos jó tulajdonsága, hogy nem csak a seb környékére használható, hanem magán a sérülésen is. Mi, bringások, ha elesünk, nagy sebességgel szántjuk fel az aszfaltot vagy az anyaföldet. Ez nagyon rondán tud kinéázni, sok mocsok kerül a sebbe. Nem mindegy, mennyi idő után és mivel fertőtlenítesz. Ezt mindenképp ajánlom. Ne lepődj meg: jó eséllyel a mentőautóban is ez van.

A következő remek cucc a ialuset plus krém. A nagy sebességgel horzsolt, gyakorlatilag égési sebek és a fertőzött sebek kezelésére jó. Én a kötszerre teszem. Véd a továbbfertőződés ellen, és segíti a sebgyógyulást. Nem mellesleg a kötszer kevésbé ragad bele a sebbe.

A Peha-haft egy nagyon könnyen használható kötést rögzítő – lényegében – kötszer. A gézlapot ráteszed a fertőtlenített sebre, és ha nincs rögzítőhálód, vagy mondjuk túl nagy területet kellene átfognod, és a háló nem alkalmas erre, ezzel át tudod kötni. Gyakorlatilag ragasztó nélkül rögzül. De azért a legvégét érdemes egy kis Leukoplasttal rögzíteni.

Disclaimer:

Egyetlen itt felsorolt kötszer vagy fertőtlenítőszer gyártója sem fizetett azért, hogy ajánljam a termékét, saját tapasztalataim alapján ajánlom őket. Mindenki konzultáljon a sebészével, háziorvosával – az itt adott tanácsokat mindenki baráti jótanácsként kezelje.

Sportpszichológus

Nagy Sándor

Nagy Sándor sportpszichológus weboldala

Sportolóként nagyon intenzív életet élünk. A civil életünkön kívül van egy másik, ahol magasságok és mélységek gyors ütemben váltják egymást.

Mindig egészséges lekületű embernek tartottam magam, soha nem éreztem úgy, hogy ne tudnék segítség nélkül eligazodni a világban. Nem voltak álmatlan éjszakáim megválaszolhatatlan kérdések miatt, nem voltam elveszve a világban, sőt, kifejezetten úgy éreztem mindig, hogy a helyemen vagyok. Mindezt csak azért bocsátom előre, mert fontosnak tartom elmondani, hogy soha nem gondoltam volna, hogy valaha pszichológushoz fordulnék.

És – ami a civil életemet illeti – továbbra sem küzdök olyan problémákkal, amelyeket ne tudnék segítség nélkül megoldani. A sportban azonban egy teljesítményszint felett ugyanúgy érezni kezdtem, hogy jó volna tanácsot kérni egy szakembertől, mint ahogy az ideális táplálkozáshoz dietetikus segítségét kértem. Most sem azért, mert bajban lettem volna, hanem mert egy jó sportpszichológus segítségével a teljesítmény tovább optimalizálható.

Miben segített nekem Sándor?

Van, amikor a műszerek szerint még van bennem erő, de mást érzek. Ezeket a határokat Sándor segítségével át tudtam lépni.

Verseny előtt, de főleg verseny közben számtalan olyan impulzus ér, ami olyan érzéseket, gondolatokat, esetleg félelmeket indíthat el, amelyeket nem szabad beengedni. Ha hibázok valahol, és pozíciót veszítek, nem szabad, hogy a fejemben ragadjon és zakatoljon a gondolat, hogy hibáztam. Ez zavar a koncentrációban, és elindít egy olyan gondolatláncolatot, aminek a vége teljesítményvesztés lesz. Az ilyet meg kell tanulni minél gyorsabban kipakolni a fejemből, és a gondolataimat csak arra használni, hogy arra koncentráljak, hogy hogyan lehet visszajutni az optimális pozícióba.

Nem a vesztésre, hanem a megszerzésre fókuszálni. Tudni, hogy mikor van az a pillanat, amikor tartani kell a pozíciót, és mikor az, amikor mindent bele kell adni. Nem lekésni a pillanatot, és nem elsietni. Mindvégig hideg fejjel gondolkodni, miközben teljes szenvedéllyel versenyzek.

Ehhez mind-mind kértem és kaptam segítséget Sándortól.

Sándor ismeri a céljaimat, az erősségeimet, a gyengeségeimet, és rengeteget segít abban, hogy ezeket úgy kezeljem, hogy az eredményeim a legjobbak legyenek, és közben a civil életem is egészséges maradjon.

Sportolóként sokszor kell kudarcot, igazságtalanságot átélnünk. Sándor mindig azt mondja, hogy sem a körülöttünk lévő embereket nem tudjuk megváltoztatni, ahogy azt sem, ahogy viselkednek velünk, sokszor azt sem, ami történik velünk, de azt, ahogy reagálunk minderre, azt, hogy ebből mit engedünk be a személyes terünkbe, már mi szabályozhatjuk. Ez is egy tanulható képesség, és nagyon sokat köszönhetek neki abban, hogy ezekre rávezetett.

Van, hogy élőszóban beszélünk – eleinte kizárólag személyesen találkoztunk -, de egy idő után már áttérhettünk az online élő videós megbeszélésekre is. Ezzel még egyszerűbben be tudjuk illeszteni ezeket az alkalmakat a napirendünkbe.